Jak se připravit na sportovní lekce venku?

Jak se připravit na první lekci venku.

Ani to nejlepší sportovní oblečení vám nezajistí dostatečný tepelný komfort, pokud ho nebudete správně používat. Zvláště při venkovních aktivitách, kde se uvnitř potíte a zvenčí čelíte větru, dešti či sněhu. Jak to tedy udělat, abyste se při sportování venku cítili co nejpohodlněji? Jednoduše používejte více vrstev oblečení!

Transportní vrstva

Transportní vrstva
Odvádí vlhkost v podobě potu od pokožky, zabraňuje ochlazování nebo přehřívání v důsledku fyzické aktivity a tím udržuje tělo v optimálním tepelném komfortu. První vrstva je v přímém kontaktu s kůží a vyrábí se z neabsorbujících syntetických nebo přírodních vláken, které jednak izolují, ale zároveň umožňují odvod kapalné vlhkosti od povrchu těla. Mluvíme o funkčním oblečení. Stále oblíbenější je funkční oblečení, které kombinuje vlnu, polyester či elastan.

Izolační vrstva

Izolační vrstva
Může být vyrobena z rozmanitých druhů izolačních vláken a tkanin. Nejčastěji se používají materiály vyrobené ze syntetických vláken, která neabsorbují vlhkost a tím pádem si uchovávají dobré izolační vlastnosti. Kromě toho má syntetika, oproti přírodním vláknům, i větší schopnost transportu vlhkosti. Syntetické materiály také mnohem rychleji usychají oproti materiálům přírodním.

Ochranná vrstva

Ochranná vrstva
Svrchní vrstva oblečení nás primárně chrání před vnějšími vlivy jako jsou vítr, déšť či sníh. V zabezpečení našeho pohodlí hraje klíčovou roli. Aby se zabránilo vysokému odvodu tepla a z toho plynoucího nepohodlí, musí svrchní vrstva uchovávat vnitřní izolační vrstvy suché. Musí být tudíž nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí, ale zároveň musí být prodyšná, aby zamezila akumulaci vlhkosti zevnitř v izolačních vrstvách. Svrchní vrstva musí též poskytovat dostatečnou ochranu proti větru a tím opět zabraňovat odvodu tepla.

Soft shell

Softshell vrstva
Jedná se o relativně novou skupinu oblečení, která v sobě kombinuje vlastnosti izolační a ochranné vrstvy. Její největší výhody jsou v tom, že je maximálně mechanicky odolná, odolná vůči větru, částečně nepromokavá a výborně prodyšná. Díky kombinaci vlastností různých vrstev vzniká oblečení, které je maximálně přizpůsobivé, dostatečně odolné a tím pádem velice vhodné pro nejširší spektrum outdoorových sportovních aktivit.

V případě, že takové oblečení ještě nemáte, nebojte se, nic se neděje. Místo doporučovaných speciálních materiálů se dá pro začátek využít to, co doma jistě máte; nátělník, tričko s dlouhým rukávem, mikina a větrovka. Nejdůležitější je mít na sobě více vrstev, stejně jako cibule, které vás lépe ochrání před tepelnými změnami. A pořídit si postupně základní funkční oblečení, které čas od času naleznete za více než přijatelné ceny například i v Lidlu, není v dnešní době nedostupná záležitost.

Příprava je základ úspěchu

V případě hezkého počasí si postačí obléknout 1-2 vrstvy oblečení (triko a lehká větrovka, kterou můžete případně odkládat).

V případě deště doporučujeme kšiltovku, 2-3 vrstvy a větrovku. V případě sněhu navíc čepici a bavlněné rukavice.

Hodinu před lekcí se nezapomeňte lehce najíst a jako rychlé doplnění energie po lekci si můžete vzít do tašky banán.

Pokud máte novou obuv, raději v ní choďte alespoň týden před lekcí, než si na ni nohy zvyknou; ať vám nekazí prožitek ze cvičení.

V neposlední řadě je potřeba přibalit dobrou náladu a skvělý pocit, že na sobě pracujete, protože ať už dříve nebo později se to pozitivně projeví v celém vašem životě.

0 Odpovědi

Zanechte svou odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Neváhejte přidat svůj komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *