Jak se připravit na sportovní lekce venku?

Ani to nejlepší sportovní oblečení Vám nezajistí dostatečný tepelný komfort, pokud ho nebudete správně používat. Zvláště při venkovních aktivitách, kde se uvnitř potíte a zvenčí čelíte větru, dešti či sněhu. Jak to tedy udělat, abyste se při sportování venku cítili co nejpohodlněji? Jednoduše používejte více vrstev oblečení!

Jak se obléknout na cvičení venku

Transportní vrstva

blankOdvádí vlhkost v podobě potu od pokožky, zabraňuje ochlazování nebo přehřívání v důsledku fyzické aktivity a tím udržuje tělo v optimálním tepelném komfortu.

První vrstva je v přímém kontaktu s kůží a vyrábí se z neabsorbujících syntetických nebo přírodních vláken, které jednak izolují, ale zároveň umožňují odvod kapalné vlhkosti od povrchu těla.

Mluvíme o funkčním oblečení. Stále oblíbenější je funkční oblečení, které kombinuje vlnu, polyester či elastan.

Izolační vrstva

blankMůže být vyrobena z rozmanitých druhů izolačních vláken a tkanin. Nejčastěji se používají materiály vyrobené ze syntetických vláken, která neabsorbují vlhkost a tím pádem si uchovávají dobré izolační vlastnosti.

Kromě toho má syntetika, oproti přírodním vláknům, i větší schopnost transportu vlhkosti. Syntetické materiály také mnohem rychleji usychají oproti materiálům přírodním.

Ochranná vrstva

blankSvrchní vrstva oblečení nás primárně chrání před vnějšími vlivy jako jsou vítr, déšť či sníh. V zabezpečení našeho pohodlí hraje klíčovou roli.

Aby se zabránilo vysokému odvodu tepla a z toho plynoucího nepohodlí, musí svrchní vrstva uchovávat vnitřní izolační vrstvy suché. Musí být tudíž nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí, ale zároveň musí být prodyšná, aby zamezila akumulaci vlhkosti zevnitř v izolačních vrstvách.

Svrchní vrstva musí též poskytovat dostatečnou ochranu proti větru a tím opět zabraňovat odvodu tepla.

Soft Shell

blankJedná se o relativně novou skupinu oblečení, která v sobě kombinuje vlastnosti izolační a ochranné vrstvy. Její největší výhody jsou v tom, že je maximálně mechanicky odolná, odolná vůči větru, částečně nepromokavá a výborně prodyšná.

V případě, že takové oblečení ještě nemáte, nebojte se, nic se neděje. Místo doporučovaných speciálních materiálů se dá pro začátek využít to, co doma jistě máte; nátělník, tričko s dlouhým rukávem, mikina a větrovka.

Nejdůležitější je mít na sobě více vrstev, stejně jako cibule, které vás lépe ochrání před tepelnými změnami.

A pořídit si postupně základní funkční oblečení, které čas od času naleznete za více než přijatelné ceny například i v Lidlu, není v dnešní době nedostupná záležitost.

Příprava je základ úspěchu

 • Pěkné počasí

  V případě hezkého počasí si postačí obléknout 1-2 vrstvy oblečení (triko a lehká větrovka, kterou můžete případně odkládat).

 • Déšť nebo sníh

  V případě deště doporučujeme kšiltovku, 2-3 vrstvy a větrovku. V případě sněhu navíc čepici a bavlněné rukavice.

 • Jídlo před a po lekci

  Hodinu před lekcí se nezapomeňte lehce najíst a jako rychlé doplnění energie po lekci si můžete vzít do tašky banán.

 • Nová obuv

  Pokud máte novou obuv, raději v ní choďte alespoň týden před lekcí, než si na ni nohy zvyknou; ať vám nekazí prožitek ze cvičení.

V neposlední řadě je potřeba přibalit dobrou náladu a skvělý pocit, že na sobě pracujete, protože ať už dříve nebo později se to pozitivně projeví v celém Vašem životě.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář