Chcete zhubnout? Začněte víc jíst!

Vypadá to jako postavené na hlavu, ale kdo jí málo, ten tloustne a zakládá si na velký průšvih. Když tělo hladoví, přepne do „spořícího“ režimu a ten mu velí, aby většinu potravy uložil na horší časy. Energie se začne ukládat (zejména) do útrobních zásob Vašeho břicha a začne Vás ohrožovat na životě. Člověk se dlouhodobě bez potravy neobejde. Je pro něj hlavním zdrojem živin, bez kterých lidský organismus není schopen fungovat. A Vy to můžete pouze respektovat!

Jak poznáte, že jíte málo?

První známkou toho, že jíte málo, jsou pochopitelně únava a také obří chuť na sladké.

Nejste schopni se odpoledne pořádně soustředit na své úkoly? Vracíte se z práce unavení a kolem šesté se vám chce zalézt do postele a spát? Nebo přemýšlíte o tom, že sníte tabulku čokolády, abyste doplnili energii?

To by pro Vás mohlo být jasným signálem, že jste neměli příliš vydatnou snídani ani oběd a chtělo by to doplnit energii i nějakou svačinkou.

Nežer a začni cvičit!

To je bohužel jediné pravidlo, kterým se většina lidí při snaze zhubnout řídí. A přitom netuší, že si tím zásadně ničí zdraví!

Hladovění je pro tělo signál, že došla potrava a musí tak zpomalit své základní životní funkce. Musí se přizpůsobit, protože nemá dostatek energie na činnost svého srdce, plic, ledvin, mozku ani na činnost nervové či oběhové soustavy.

Během lidského vývoje si tělo vyvinulo tento geniální způsob, aby se udrželo naživu. Z toho mála potravy, kterou člověk přijal, organismus půlku využil na své aktuální energetické potřeby a druhou půlku uložil do tukových zásob; na horší časy.

Nehladovte!

V České republice žije více lidí s nadváhou a obezitou než s normální váhou. Ve snaze zhubnout přistupují mnozí z nich k radikálnímu omezení jídla.

Vynecháním některých denních jídel nebo nevhodnými redukčními dietami je snadné dostat se do začarovaného kruhu, kdy lidé potýkající se s nadváhou trpí zároveň podvýživou doprovázenou často i psychickými problémy, na které si už vlastě zvykli.

Ráno vstanete a necítíte se nijak zvlášť hladoví. Tak proč jíst, že? Obléknete se, možná si dáte kávu na probuzení mozkových závitů a jdete do práce nebo do školy. Celé dopoledne kašlete na jídlo, protože máte jiných starostí dost. A navíc, proč jíst, když máte nadváhu, říkáte si, že?

Dopolední hladovění je snadné, ale jakmile Vaše pracovní zaujetí a sebekontrola upadne, mozkové signály Vás donutí sáhnout po rychlé energii. Tento stav Vás většinou přepadne odpoledne po cestě domů z práce, na procházce s dětmi, na rychlém nákupu v obchodě nebo večer u televize.

Tak kdo se v tom poznává?

Bez ohledu na to, kolik kilo tuku už si na sobě nosíte uložených z předchozích let, tělo se stále bojí, že jednoho dne dojde potrava a vy začnete umírat hlady.

Jediný způsob, jak tělo přimět neukládat vše, co sníte a jak přestat luxovat v jedenáct v noci ledničku, je uklidnit ho pravidelnou a výživově bohatou stravou. Musíte mu dát najevo, že období nedostatku skončilo a přichází doba hojnosti.

Poznejte své tělo a naučte se s ním pracovat.

K vysněné postavě a zdravému tělu se musíte projíst, jiná cesta neexistuje. Vaše tělo potřebuje denně přijmout určité množství energie, kterou potřebuje na pokrytí základních tělesných funkcí. Pokud mu ji začnete pravidelně dávat, uzdravíte se a zbavíte se nechtěných tukových zásob.

Naučte se jíst a zhubněte!

Bez základních znalostí o fungování a potřebách svého těla to ale nepůjde. Jednorázové jídelníčky řeší pouze krátkodobý cíl. Musíte se na celou problematiku podívat komplexně a pochopit miliony let staré a ověřené zákonitosti. Samostudiem a experimentováním na sobě samotných strávíte asi tak 2 roky, než do sebe zapadnou všechna „ozubená kolečka“.

Pokud nechcete ztrácet čas a získat všechny základní informace, souvislosti, konkrétní rady a postupy IHNED černé na bílém, využijte naše Online výživové poradenství.