Můžu mlsat čokoládu?

Taky se Vám stává, že se snažíte jíst, v rámci možností, zdravě, ale přepadává Vás nutkavá chuť na čokoládu? Tak to je naprosto v pořádku a vůbec nic se neděje. Poslouchejte své tělo a pokud máte na čokoládu chuť, tak si ji jednoduše dopřejte.

Čokoláda a její účinky na zdraví

Co je čokoláda?

Čokoláda se vyrábí z kakaového prášku, kakaové hmoty a kakaové pokrutiny. Všechny tyto suroviny se získávají z kakaových bobů, tedy z rostliny zvané kakaovník. Dále se přidávají, v různém poměru (záleží od výsledné kvality čokolády) olej a cukr.

U méně kvalitních čokolád se přidávají další ingredience jako například mléko či různé náplně. Platí obecné pravidlo, že čím kvalitnější (zdravější) čokoláda, tím méně různých ingrediencí. Kvalitní čokoláda bývá přirozeně sladká tzn. lehce nahořklá.

Kakaový prášek se získává rozdrcením kakaových bobů, tedy semen plodů rostliny zvané kakaovník.

Kakaové boby obsahují bílkoviny a kofein, který nabudí naše smysly a pozornost. Čokoláda je od pradávna považována za afrodiziakum a produkt s různými povzbuzujícími účinky.

Obsažené flavonoidy kakaových bobů mají antioxidační účinek a chrání náš organizmus před účinkem volných radikálů.

Jakou čokoládu si mám vybrat?

Je velký rozdíl mezi čokoládou a čokoládou. Doporučujeme konzumovat jen kvalitní čokolády. Tedy ty, které obsahují alespoň 70 % kakaa.

U takovýchto čokolád je zachována přirozená sladkost, nejsou doslazovány cukry a takovéto čokolády mají pro náš organizmus, samozřejmě v přiměřeném množství, blahodárné účinky.

Oříšky místo čokolády

Oříšky jsou nejlepším pomocníkem, jak si udržet pevnou vůli při redukci váhy. Dodávají „zdravé tuky“ a po konzumaci malé hrsti na sladké hned zapomenete. Mlsat je můžete za každé situace. Berte si je s sebou jako svačinku, když vás přepadne hlad.

Konzumovat můžete všechny druhy (pistácie, kešu, vlašské, para, lískové, mandle, arašídy). Ideální je vybírat ty bez přidané soli, ale občas si můžete dopřát i se solí.

Pokud si občas dopřejete kvalitní čokoládu, tělu to jen prospěje. Neposlouchejte reklamy, poslouchejte svoje tělo. Buďte MTS!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář